Կվերանայվեն տուգանքների չափերը
Պատգամավորներ Արտակ Մանուկյանն ու Բաբկեն Թունյանն առաջարկում են փոփոխություններ կատարել «Բանկային ավանդների ներգրավման մասին» օրենքում: Նպատակը սպառողների շահերի պաշտպանությունն ու խախտումների կանխարգելումն է:
Նախատեսվում է խստացնել սպառողներին վարկավորման կամ ավանդների ներգրավման գործառույթի իրականացման համար նախատեսված կարգավորումները խախտելու համար սահմանված   տուգանքների չափերը: Գործող օրենքներով սահմանված են  տուգանքի հետեւյալ չափերը` առաջին  խախտման համար` 100 հազար, երկրորդի համար` 200 հազար, իսկ երեք եւ ավելի խախտման համար` 500 հազար ՀՀ դրամ:  Տուգանքն օրինախախտ բանկից գանձելու է Կենտրոնական բանկը՝ հօգուտ պետական բյուջեի:
Որոշ պատգամավորներ անարդար  համարեցին  հօգուտ պետբյուջեի բռնագանձումը՝ առաջարկելով տուգանքի մի մասը փոխանցել սպառողին: Պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի  կարծիքով՝ առաջարկվող  փոփոխությունները  ոչինչ  չեն տալու սպառողին, կա նաեւ վարկերի տոկոսադրույքների բարձրացման վտանգ: Նա առաջարկեց  շրջանառությունից հանել փաթեթը: Այս տեսակետին չհամաձայնեցին  հեղինակները՝ պնդելով, որ այն միտված է  պաշտպանելու բացառապես  սպառողների շահերը, բացի այդ՝ այն չի կարող ազդել վարկերի տոկոսադրույքների փոփոխման վրա:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի փետրվարի 5-ի հերթական նիստում քննարկված օրենքի նախագիծը, ըստ ԿԲ նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանի, ընդունվելուց հետո ուժի մեջ կմտնի ընթացիկ տարվա հուլիսի 1-ից:

Amounts of Fines to Be Revised
The deputies Artak Manukyan and Babken Tunyan propose to amend the law on Attraction of Bank Deposits. The goal is to prevent the protection and violations of the consumers’ interests.
It is designed to make stricter the amounts of fines established for violating the regulations envisaged for the implementation of the consumers’ crediting or deposit attraction function. The Central Bank will levy the fine from the law-violating bank for the favour of the state budget.
Some MPs considered unfair the levying in favour of the state budget, proposing to pass a part of the fine to the consumer. In Sergey Bagratyan’s opinion, the amendments under proposal will not give anything to the consumer, and there is a danger of the credit interest rates rise. He proposed the MPs to remove the package from the circulation.
At February 5 regular sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs, the Deputy Chairman of the Central Bank Nerses Yeritsyan noted that after passing the debated draft law, it would enter into force from July 1 of the current year.